V dňoch 17.3. 2025 – 22.3. 2025 absolvovalo 20 študentov 1.-3. ročníka všetkých študijných odborov ŠUP vo Svidníku šesťdňovú exkurziu z dejín výtvarnej kultúry v Taliansku. Naším cieľom bola Florencia, Rím a Vatikán, konkrétne spoznávanie obdobia antiky, renesancie a baroka, sakrálnych aj svetských diel z oblasti architektúry, sochárstva a maliarstva. Exkurzia bola zameraná didakticky a jej cieľom bolo poskytnúť žiakom zážitkovou formou potrebné teoretické vedomosti a praktické poznatky z dejín umenia. Odborný výklad podávala sprievodkyňa exkurzie Mgr. Lucia Benková. Študenti si tak mohli doplniť a prehĺbiť preberané vedomosti. Vedúcou exkurzie a organizačné zabezpečenie mala na starosti Mgr. Slávka Kollárovičová a pedagogický dozor vykonávala Ing. Mária Maťašová. Spoznávať svet sme sa vybrali spoločne so Spojenou školou vo Svidníku.
Šesť dní na juhu Európy sme začali vo Florencii, v kolíske renesancie. Katedrála Santa Maria del Fiore od renesančného architekta Brunelleschiho s Giottovou zvonicou a baptistériom s Rajskými dverami nás ohromila svojou majestátnosťou a mramorom v rôznych odtieňoch. Pokračovali sme prehliadkou Námestia Piazza della Signoria s radnicou Palazzo Vecchio, pred ktorou stojí Michelangelova socha Dávida až k ikonickému mostu Ponte Vecchio. Zážitkom nielen pre budúcich odevných dizajnérov bola návšteva Múzea Gucci. Jeho trojrozmerný kaledioskop farebných vzorov a potlačí vtiahol do seba každého z nás a zanechal neopakovateľný vizuálny vnem. Zrkadlová nekončiaca kabelková sieň nám tiež zadefinovala tohto módneho tvorcu. Deň sme ukončili návštevou Galérie Uffizzi s najväčšou zbierkou renesančného umenia, ktorú dnešným generáciám zanechala florentská rodina Mediciovcov. Diela Botticelliho, Leonarda da Vinci, Michelangela, Raffaela, Caravaggia či Rembrandta sme si už vychutnávali nielen prostredníctvom školského dataprojektora, ale videli sme skutočné originály a bol to veru zážitok.
Slnečný Rím nás čakal už ďalší deň a s ním prehliadka vnútorných priestorov rímskeho Kolosea a antického archeologického parku Forum Romanum. Cez Benátske námestie sme prešli k Národnému pamätníku Viktora Emanuela, ktorý Rimania prezývajú aj písací stroj, či hanlivejšie pisoár. Je to preto, že jeho výstavba začiatkom 20. storočia pochovala časť architektúry z čias antiky. Najkrajšie výhľady na antické pamiatky sa nám naskytli, keď sme schádzali z vyvýšeného pahorku Kapitol. Na záver dňa to bola opäť umelecká chuťovka, návšteva renesančného Kostola sv. Petra v okovách s náhrobkom pre pápeža Júliusa II. a sochou Mojžiša od slávneho Michelangela.
Ďalší deň sme Rím prestriedali s najmenším mestským štátom na svete Vatikánom. Dve hodiny čakania na vstup do Vatikánskych múzeí sa nám určite oplatil, lebo uvidieťť Raffaelove siene s obrovskou freskou Aténskej školy bol skutočne zážitok. Vstup do Sixtínskej kaplnky s freskovou výzdobou stropu so zrodením Adama, ale aj oltárnej steny s námetom Posledného súdu, patrí k neopakovateľným zážitkom na celý život. Michelangela sme teda mali možnosť spoznať nielen ako grandiózneho sochára, ale aj ako majstra maliara. V každej z týchto polôh je famózny.
Štvrtý najväčší chrám sveta, renesančná Bazilika sv. Petra nám opäť predstavila Michelangelovu tvorbu. Vatikánska Pieta patrí k prvým sochárskym dielam tohto umelca, ktoré zrealizoval v mladom veku 23 rokov. Majestátny bronzový baldachýn od barokového umelca Berniniho tvorí srdce tejto stavby.
Posledný deň v Ríme, sme strávili čas na Španielskych schodoch a užili sme si zreštaurovanú barokovú Fontánu di Trevi. Samozrejme sme sa aj otočili chrbtom a vhodili mincu, aby sme sa do Ríma ešte vrátili. Po návšteve antického Panteonu s otvorom v kupole, cez ktorý údajne neprší a je aj miestom posledného odpočinku maliara Raffaela, sme sa už tešili na obedňajšiu prestávku. Gastronómia Talianska nás tiež očarila. Či už to boli cestoviny a špagety v rôznych úpravách, parmezán, pizza, ale asi najviac osviežilo talianske gelato a jeho chute.
Popoludní sme ešte „ochutnali“ triptych od Caravaggia Zo života sv. Matúša v Kostole sv. Ľudovíta Francúzského a vychutnávali si jeho dynamické barokové kontrasty prudkého svetla s tmavým pozadím. Piazza Navona s barokovou Fontánou 4 riek od Berniniho bola našou ďalšou zastávkou. Anjelským mostom s mramorovými sochami od rovnakého autora sme prešli cez rieku Tiber popri Anjelskom hrade do Vatikánu. Záverečné pohľady patrili kupole Chrámu sv. Petra, ktorá sa k nám každým krokom približovala. Na záver sme sa opäť dostali na námestie so stĺpovou kolonádou v tvare náruče, ktorá zhŕňa veriacich a turistov k sebe. Prvý a posledný deň umením nabitej exkurzie nám slúžil na presun zo Svidníka cez Maďarsko, Slovinsko do Talianska a späť.
Zažili sme aj nové, úplne nepoznané svety. Adrenalín v uzavretom metre, kedy sa ranná dopravná špička zmenila na kolos vydesených ľudí. Najnovšiu trasu metra, ktorá simuluje múzeum s rímskymi vykopávkami a turisti teda nemusia navštíviť múzeum, lebo ono prichádza za nimi. Zažili sme promujúcich absolventov univerzity, ktorí hrdo nosili na hlavách vavrínové vence, mimochodom tak prítomné v antickej rímskej kultúre a takto ne/tradične oslavovali svoj vstup na scénu profesie, ktorú si zvolili. Či stratenú kabelku s dokladmi, ktorá vďaka ostražitosti security nezmenila svoju majiteľku.
Cestovanie nám dáva nový rozmer, obohacuje nás a necháva vnímať realitu iného národa či kultúry. Nie nadarmo sa hovorí, že raz vidieť a zažiť je viac ako stokrát počuť. Ďakujeme Taliansko a tešíme sa na nové cesty a zážitky, kde budeme nasávať umenie prostredníctvom priameho kontaktu.
Mgr. Slávka Kollárovičová